Aktualności

Wpływ czyszczenia laserowego na ekologię w procesach przygotowania powierzchni w kontekście tradycyjnych metod obróbczych.

Z roku na rok wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące ochrony środowiska przy procesach przygotowania i oczyszczania powierzchni. Przedsiębiorstwa z tych branż muszą zatem nieustannie nie tylko optymalizować swoje procesy, ale także regularnie modernizować park maszynowy, który jest przez nie wykorzystywany. Mowa tutaj głównie o tradycyjnych metodach obróbki strumieniowo-ściernej, takich jak piaskowanie czy śrutowanie. Jednak wraz z pojawieniem się technologii czyszczenia laserowego, modernizacja ta nie musi oznaczać coraz bardziej uporczywego optymalizowania tradycyjnych technologii – może oznaczać także wdrożenie nowej.

Na ekologię procesów przygotowania powierzchni ma wpływ kilka czynników, wśród których najważniejszymi są emisja i wykorzystanie surowców, a także energochłonność całego procesu. W poniższych akapitach postaramy przybliżyć się Państwu znaczenie tychże czynników oraz zestawimy je z metodą oczyszczania laserowego.

Wykorzystanie surowców

Skupiając się na pierwszym z tych czynników, klasyczna metoda strumieniowo-ścierna, taka jak piaskowanie czy śrutowanie niesie za sobą konieczność wtłoczenia do komory śrutowniczej sporej ilości śrutu. Mimo nowoczesnych kabin śrutowniczych, które posiadają system zamkniętego obiegu ścierniwa, zużycie to wynosi nawet do 5 kg śrutu na godzinę pracy, co przy często spotykanym w tego typu przedsiębiorstwach trybach trzyzmianowych daje około 100 kg śrutu na dobę. Utylizacja śrutu jest bardzo skomplikowana ze względu na ochronę środowiska – zutylizowany śrut często oznaczony jest jako odpad niebezpieczny lub przemysłowy, gdyż może zawierać resztki farb, olejów czy metali ciężkich. Śrut ten musi być przechowywany w nierdzewnych i szczelnych pojemnikach.

Zużycie energii

Kolejnym aspektem wpływającym bezpośrednio na ochronę środowiska jest zużycie energii elektrycznej potrzebnej na zasilenie kabiny śrutowniczej. W zależności od typu i rozmiaru kabiny proces śrutowania może pochłaniać nawet 100kWh, co przekłada się na 2kW zużywane na każdy m2 obrabianej powierzchni.

W kontekście tego, że obecnie w Polsce produkcja 1 kWh energii elektrycznej wiąże się z emisją około 600 gramów CO2, kabina śrutownicza „produkuje” ponad kilogram dwutlenku węgla na każdy oczyszczony metr kwadratowy powierzchni.

Czyszczenie laserowe

Jak wobec tych wyzwań ma się w takim razie oczyszczanie laserowe? Jedynym „surowcem”, który musimy dostarczyć jest prąd. Oczywiście zanieczyszczenia, które usuwane są z przygotowywanych powierzchni nie znikają w magiczny sposób – usuwane elementy przybierają formę pyłu i drobin, który oczywiście musimy zebrać odciągiem i przefiltrować. Jest to jednak zdecydowanie mniej problematyczne i energochłonne niż utylizacja zużytego ścierniwa.

Jeśli już mowa o energochłonności – mocne urządzenia czyszczące wykorzystujące technologię laserową, takie jak Qalumi Core 1000W zużywają maksymalnie nieco ponad 8kWh, co przy wydajności takiego urządzenia przekłada się na 0,16kW na każdy metr kwadratowy obrabianej powierzchni.

Przekładając to z kolei na emisję CO2, uzyskujemy niecałe 100g emisji CO2 wynikające ze zużytej energii elektrycznej na każdy metr kwadratowy, co może stanowić ponad 10-krotne zmniejszenie emisji CO2 wynikającej z pochłanianej przez urządzenie energii!

Wsparcie transformacyjne

Przy oszczędnościach energetycznych i emisyjnych tego rzędu, przedsiębiorstwa chcące zmodernizować lub częściowo zastąpić tradycyjne metody oczyszczania powierzchni kwalifikują się do niskooprocentowanych pożyczek i kredytów ekologicznych, które pozwalają pomóc w zakupie środków trwałych zmniejszających konsumpcję energii i ślad węglowy procesów.

Wnioski? Technologia czyszczenia laserowego to realna odpowiedź na rosnące wymagania ekologiczne i regulacyjne. W porównaniu do tradycyjnych metod strumieniowo-ściernych, oferuje znacząco mniejsze zużycie surowców, niższy koszt utylizacji odpadów oraz radykalne ograniczenie zużycia energii i emisji CO₂ – nawet ponad 10-krotnie.

Dzięki tym właściwościom czyszczenie laserowe staje się nie tylko technologiczną innowacją, ale też narzędziem transformacji ekologicznej przemysłu, otwierając drogę do pozyskiwania preferencyjnego finansowania inwestycji w zrównoważony rozwój.

#lasercleaning #obrobkametali #GOZ #ekologia #emisjaCO2 #industry