Czyszczenie laserowe

Strona Główna / Czyszczenie laserowe

Czyszczenie laserowe

Technologia czyszczenia ablacji laserowej

Technologia czyszczenia za pomocą LASERA światłowodowego polega na wykorzystaniu zjawiska tzw. ablacji laserowej. Promieniowanie świetlne wyemitowane z lasera uderza w warstwy zabrudzenia. Zostaje tam zaabsorbowane, powodując rozpad wiązań chemicznych w cząsteczkach. Pozostałe promieniowanie jest odbijane od powierzchni materiału, zanieczyszczenia odparowują.

Materiał nie pochłania promieniowania, dlatego nie dochodzi do uszkodzeń powierzchni. Rdza, stare powłoki, oleje mineralne, smary, sadza, naloty, pleśń itp. zostają trwale usunięte, bez ingerencji w strukturę materiału.

Przy czyszczeniu laserowym nie powstają prawie żadne odpady. Czyszczenie laserowe jest metodą bezkontaktową, nieścierną i bardzo delikatną dla powierzchni materiału. Ponieważ wpływ promieniowania laserowego na materiał zależy od rodzaju materiału, parametry lasera można ustawić tak, aby powierzchnia pod spodem pozostała nienaruszona.

Czyszczenie laserowe

Zalety czyszczenia laserem światłowodowym

Metoda bezkontaktowa, czysta, nieścierna i bardzo delikatna dla powierzchni materiału.

Usunięcie zdegradowanej warstwy powłoki dotyczy tylko kilku mikronów. Nie wypala stałej powierzchni znajdującej się pod spodem.

Najskuteczniejsza metoda czyszczenia drewna, cegły, pomników, rzeźb i elewacji.

Wiązka lasera szybko i skutecznie usuwa brud, rdzę, powłoki i inne zanieczyszczenia z powierzchni materiału, znacznie poprawiając skuteczność  i czas czyszczenia.

W procesie czyszczenia laserowego nie wykorzystuje się środków chemicznych, ścierniwa i rozpuszczalników, dzięki czemu nie wytwarza się zanieczyszczeń. Możliwość zastosowania laserowych maszyn czyszczących w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Czyszczenie laserowe charakteryzuje się najniższymi kosztami eksploatacji spośród wszystkich przemysłowych metod czyszczenia. Nie wymaga stosowania żadnych mediów i zużywa jedynie niewielką ilość energii elektrycznej. Wielokrotnie szybsza od innych metod czyszczenia, co pozwala obniżyć koszty pracy. Nie pozostawia żadnych odpadów ani gruzu, unika się kosztów utylizacji, a zwrot z inwestycji jest zwykle widoczny w czasie krótszym niż rok.

W porównaniu z innymi tradycyjnymi urządzeniami czyszczącymi, laserowe maszyny są mniejsze, można je łatwo transportować i przenosić do innych miejsc pracy, w których zachodzi potrzeba czyszczenia.

Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni w kontrolowany sposób. Operator musi jedynie skierować wiązkę lasera na czyszczony i skanowany obszar, a proces czyszczenia laserowego można monitorować w czasie rzeczywistym.

Skuteczne czyszczenie submikronowych cząstek zaadsorbowanych na powierzchni materiału, które są trudne do czyszczenia innymi metodami.

Precyzyjna kontrola zasięgu i intensywności wiązki laserowej zmniejsza ryzyko dla operatora i otaczającego środowiska. Brak odprysków i kontaktu z żrącymi cieczami.  Pracownicy nie muszą nosić ciężkiej odzieży i rękawic ochronnych, a jedynie okulary chroniące przed promieniowaniem laserowym.

Możliwość transmisji przez światłowód i współpracy z robotami przemysłowymi. Automatyczne i zdalne sterowanie na duże odległości. Możliwość montażu na liniach produkcyjnych.

Porównanie metod czyszczenia

Porównanie Czyszczenie laserem Czyszczenie mechaniczne Czyszczenie chemiczne Czyszczenie suchym lodem Piaskowanie
Metoda czyszczenia Bezkontaktowa Kontaktowa Kontaktowa Kontaktowa Kontaktowa
Uszkodzenie materiału Nie Tak Tak Nie Tak
Efektywność czyszczenia Bardzo wysoka Niska Niska Średnia Wysoka
Materiały eksploatacyjne Energia elektryczna Papier ścierny, śrut, kamień szlifierski Chemia, detergenty Suchy lód Piasek kwarcowy
Rezultat czyszczenia Bardzo dobry, równy Średni, nierówny Średni, nierówny Dobry, nierówny Dobry, nierówny
Precyzja czyszczenia Wysoka, kontrolowana Średnia, kontrolowana Niska, kontrolowana Bardzo niska, niekontrolowana Bardzo niska, niekontrolowana
Bezpieczeństwo dla środowiska Wysokie Zanieczyszczenia pyłowe Zanieczyszczenia chemiczne Wysokie Zanieczyszczenia pyłowe
Inwestycja Wysoka, w zamian brak materiałów eksploatacyjnych oraz niski koszt utrzymania Średnia, długi czas czyszczenia i duży nakład pracy Niska, z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi Średnia, z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi Średnia, z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi